O nas
Prof. PUM dr hab. med. Małgorzata Peregud-Pogorzelska
Prof. dr hab. med. Jarosław Kaźmierczak
Prof. PUM dr hab. med. Małgorzata Peregud-Pogorzelska

Po ukończeniu studiów w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie rozpoczęłam pracę w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 2 w Klinice Kardiologii, w której pracuję do chwili obecnej. Po uzyskaniu specjalizacji I i II -go stopnia z chorób wewnętrznych zdałam specjalizację z kardiologii.
Równocześnie uzyskałam stopień doktora nauk medycznych na podstawie pracy pt. „Ocena funkcji lewej komory serca w różnych odstępach czasowych od pomostowania aortalno-wieńcowego”.
Przez cały okres pracy zawodowej prowadziłam aktywnie pracę naukową w kraju i zagranicą. Odbyłam staż naukowy we Włoszech w Mediolanie pod kierunkiem profesora Carlo di Mario oraz kilka staży z zakresu echokardiografii i nadciśnienia płucnego.
Kontynuując swoją pracę naukowo-badawczą zostałam kierownikiem statutowego tematu badawczego pt. „Ocena wybranych czynników genetycznych determinujących remodeling lewej komory serca u chorych po zawale mięśnia sercowego i przetrwałym uniesieniem odcinka ST”, co zaowocowało uzyskaniem stopnia naukowego doktora habilitowanego. Ponadto prowadzę badania dotyczące występowania zmian w sercu w przebiegu schorzeń tkanki łącznej, badania nadciśnienia płucnego i zajmuję się problematyką schorzeń serca u kobiet.
Od wielu lat jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, gdzie od dwóch lat pełnię funkcję Przewodniczącej Sekcji Chorób Serca u Kobiet, w ramach której prowadzimy ogólnopolskie programy badawcze oraz działalność szkoleniową i edukacyjną. W regionie zachodniopomorskim odpowiadam za prowadzenie pacjentów z nadciśnieniem płucnym.
Pracując w Klinice Kardiologii PUM prowadzę zajęcia dydaktyczne ze studentami, głównie V roku lekarskiego.
Od 2015 roku jestem profesorem PUM.
Prof. dr hab. med. Jarosław Kaźmierczak

Studia medyczne ukończyłem w 1986 roku na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Od tego czasu pracuję w Klinice Kardiologii PUM, obecnie na stanowisku profesora zwyczajnego. W roku 1991 uzyskałem stopień naukowy doktora nauk medycznych w 2004 doktora habilitowanego. W 1989 uzyskałem specjalizację I stopnia, w 1992 II stopnia z chorób wewnętrznych, a w 1995 roku z kardiologii. Moje zainteresowania kliniczne i naukowe skupiają się na farmakologicznym i zabiegowym leczeniu zaburzeń rytmu serca, w tym migotania przedsionków, ocenie ryzyka nagłego zgonu, nowoczesnych technikach stymulacji serca i leczenia implantowanymi kardiowerterami-defibrylatorami.
Odbyłem liczne szkolenia zagraniczne, między innymi w Karolinska Institutet w Sztokholmie, a w latach 1997-1998 byłem stypendystą Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego na Uniwersytecie w Gandawie, Belgia.
W 2012 roku uzyskałem tytuł naukowy profesora.
Od 1989 roku jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a od 1995 roku Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W Oddziale Szczecińskim PTK pełniłem funkcję sekretarza, a potem przewodniczącego oddziału.
W 2008 roku otrzymałem z rąk Prezydenta European Society of Cardiology prestiżowy tytuł – Fellow of European Society of Cardiology (FESC).
W latach 2013-2015 byłem Przewodniczącym Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
W latach 2009-2014 byłem Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie kardiologii dla województwa zachodniopomorskiego, a od 2014 r. jestem Konsultantem Krajowym w dziedzinie kardiologii. W 2016 roku zostałem członkiem Rady Zdrowia Publicznego przy Ministrze Zdrowia.
Mój dorobek naukowy obejmuje ponad 140 prac opublikowanych w pismach recenzowanych oraz ponad 200 abstraktów zjazdowych. Pod moim kierunkiem 9-ciu lekarzy uzyskało specjalizację z chorób wewnętrznych i 5 z kardiologii.
Poza pracą zawodową i naukową pasjonuję się literaturą, naukami ścisłymi w ujęciu popularnym, turystyką wysokogórską. Aktywnie uprawiam biegi długodystansowe.